Läger 3 med Toppgrupp gevär junior och nytt ledaransvar för Martine och Viktor

Under helgen från fredag till söndag genomförs läger 3/26 för Toppgrupp gevär junior på Sävsjö skyttecenter. Samtidigt har Viktor Klemmedsson och Martine Sve växlat upp i ledaransvar för juniorlandslaget.

Bildtext, huvudbild: Vid toppgruppsläger genomförs även enskilda samtal. Här är det Rut Forsberg som precis satt sig hos Martine och Viktor.

Bildtext: Jonathan, Rasmus, Caroline och Rut samt Tuva (på samtal) tog plats på 50 meter.

När vi besöker lägret lördag morgon är 12 av 13 skyttar i toppgruppen på plats, ungefär hälften för att skjuta i respektive hall på 50 meter respektive 10 meter.

Bildtext: Christina, Astrid, Thea, Emilia, Oskar och Axel tog plats på 10 meter.

Samtidigt som Viktor samlar skyttarna berättar Martine om programmet.

Bildtext: Viktor går igenom upplägget för lördagens första pass.

-         Denna helgen blir det mycket mängdträning och teknikträning. I eftermiddag kommer det att vara en föreläsning om anti-doping och imorgon söndag kör vi matchträning.

Såväl fredag som lördag kväll körs dessutom fyspass, och skribenten vet att Martine kan köra ganska hårt med skyttarna.

-         Vi får se om det blir innebandy också ikväll, säger Martine.

Hennes kollega Viktor är ju en virtuos på innebandyplanen.

Parallellt med mängdträningen genomför Viktor och Martine även enskilda samtal för att stämma av läget med varje enskild skytt.

Bildtext: Martine, Viktor och Rut har slagit sig ner för samtal som sker med alla skyttar.

Notabelt att seniorlandslagets Hannah Göransson och Victor Lindgren, tillika ambassadörer för Sävsjö kommun, båda tittade in för att kolla så att juniorledarna gjorde sitt jobb?

Huvudansvar för juniorlandslaget

Tidigare i sommar har vi skrivit om att Paul Larm tagit över rollen som förbundskapten för pistol. Han kommer ändå fortsätta med sitt projekt ”Ta steget upp” och kommer att finnas i bakgrunden som mentor.

-         Jag gillar att få jobba med såväl nya ståskyttar som med landslaget i pistol, det olika dimension, avslöjar Paul.

Huvudansvaret för toppgrupp junior gevär och juniorlandslaget gevär är däremot överflyttat på Viktors och Martines axlar.

Viktor Klemmedsson och Martine Sve har nu huvudansvaret för juniorlandslaget gevär.

Det är dom som nu i september kommer att göra verksamhetsplan och budgetäskande inför 2027 för gevärs juniorsida.

-         Nu är det på riktigt, nu är det allvar, säger Viktor med glimten i ögat.

Därtill finns det redan nu tankar inför framtiden, att pistol/gevär ska ha gemensamma läger och gemensamma landslagskval, men det kommer utkristalliseras mera under 2027.

Samtidigt som seniorer gevär är i högsta grad sysselsatta med VM-kval inför Doha/Kairo, så kommer inom kort juniorernas EM-kvaltävlingar till Luft-EM ut på hemsidan.

Text och bilder: Mikael Svensson

 

Bildtext: Sävsjö skyttecenter 50 meter.

Mikael Svensson 26-08-29