SM Kpist fält; stormen Amy ställde till det

Stormen Amy satte sin prägel på SM i kpist fält i Mölnbacka, men trots regn och blåst bjöd helgen på starka insatser, halländsk dominans och välordnat arrangemang.

Sista delen av årets SM i kpist har avgjorts i värmländska Mölnbacka. Det blev en minnesrik helg utöver det vanliga för många – och då inte bara genom att uppleva ännu en ny del av Sverige i kombination med skytte. Alla som tog sig dit dagen före fick sällskap av stormen Amy, med kraftiga vindar, regn och täta rapporter via radions trafikmeddelanden om träd som blockerade vägar.

Väl framme på samlingsplatsen i Bygdegården Mölnbacka, en ”kulturens pärla” med samlingar av bland annat olika redskap och verktyg, var det dags för obligatorisk vapenkontroll. För vissa av våra ”idrottsredskap” blev det aktuellt med byte av avtryckarstång eller andra delar före godkännande. Därefter började SM-stämningen infinna sig. Arrangören hade gjort ett fantastiskt arbete med att trotsa Amy – tydlig vägvisning till bygdegården, parkering, uppropsplats och alla övriga förberedelser inför morgondagens fältskytte.

Obligatorisk vapenkontroll

Välordnat fältskytte
Vi fick uppleva en fältskjutning med inskjutningsmål och åtta tävlingsstationer, varav sex med dubbelmål. Alla stationer var välarrangerade och hade funktionärer som följde anvisningarna i Regelbok Nationellt skytte på ett utmärkt sätt. Arrangören hade denna gång även markörer och kritare på nästan alla stationer, vilket vi kpistskyttar ofta får hjälpa till med annars.

Upprop Gullberg och Tierp-Tolfta

Amy ställde till det med blöt, lerig terräng, bitvis svårframkomliga vägar och mer eller mindre ihållande regn under hela dagen kan inte arrangören lastas för. Mycket arbete hade lagts ner på skjutplatserna med bland annat plastduk på flera av dem för att motverka lersörjan. Trots allt förarbete blir det lite chansartat för deltagarna, med ganska friska och växlande vindar under hela dagen – men det är ju ibland en del av fältskyttet.

Halland och Västsvenska dominerade
Som oftast när det gäller kpist fält dominerade Hallands och Västsvenska skytteförbunden både individuellt och i lag. Västkusten har blivit lite av fältskyttets Mecka i Sverige.

Svensk mästare denna blöta dag blev ännu en gång Lars-Olof Gerhardsson, Löftadalens SKF, på fantastiska 56 träff av 60 möjliga. Silvret gick till Thomas Karlsson, Kville SKF, 52 träff, och bronsmedaljör blev Jari Hokkanen, Turinge SKG, på 51 träff.

Prispallen i SM

I Veteran-SM blev kampen desto tuffare. Efter särskjutning med 15 mot 14 var det Dan Andersson, Orust Östra SKF, som bärgade SM-titeln före Olle Eriksson, Forshälla-Herrestad-Torp SKF. Båda hade fina 54 träff. Bronset erövrades av Inge Johansson, Skällinge SKF, på 50 träff.

Prispallen i veteran-SM

RM för klasserna KpF1, KpF2 samt veteraner som väljer liggandeskytte slutade med seger för Nils-Erik Andersson, Gullberg, på 55 träff. Silverplaketten gick till ”Kpistkungen” Lars-Göran Stenberg, Oxelösunds SKG, på 53 träff. Det kan nämnas att han har deltagit i alla SM-arrangemang sedan första SM 1973 och även de tre försöks-SM:en före. Det har genom åren resulterat i 14 SM-guld och därutöver några medaljer i försöks-SM. Bronsmedaljör blev Emil Davidsson, Gullberg, på 51 träff.

Prispall RM (2 och 1)

SM för föreningslag slutade med seger för Kville SKF på 98 träff. Silvret gick till Orust Östra SKF med 97 och bronset till Forshälla-Herrestad-Torp SKF med 96 träff.

Svenska mästare för förbundslag blev, inte oväntat, Hallands SF på 250 träff – dock med minsta möjliga marginal. På silverplats kom Västsvenska SF med 249, medan Skånes SF fick nöja sig med bronset på 223 träff.
Alla resultat finns som vanligt i Skytte TA Tävlingskalender och även på tävlingens egen hemsida.

Prispall föreningslag

Prispall, 
förbundslag

Lågt deltagande, men arrangörer klara för 2026-2027 
Ett extremt lågt deltagande noterades den här gången, med endast 67 anmälda skyttar.
Det låga deltagandet beror till stor del på att det blev olika SM-helger för banskytte och fältskytte, dessutom med en månads mellanrum. Detta var dock en nödlösning för att rädda fältskyttedelen. Tack, Värmland, för att ni ställde upp.

Uppdelat SM innebär naturligtvis stora extrakostnader för resor och boende. Särskilt utsatta är deltagare från Gotland, som i andra tävlingar, med kostsamma färjeresor och extra hotellnätter beroende på färjornas avgångstider. Noterbart är att ingen från Gotland deltog denna gång, vilket gör det svårt att få in den riktiga SM-känslan. Även den sena tidpunkten har sannolikt bidragit till det låga deltagandet. Exempelvis hade Skåne på hemmabana 34 anmälda skyttar i liggande, men endast 12 till fältskyttet.

Framöver ser det bättre ut. Värmlands SF har åtagit sig att arrangera ett samlat SM – det vill säga fältskytte, liggande och ställningar – 2026. Samma upplägg gäller när Tierp-Tolfta SKF arrangerar 2027, båda troligen vid ordinarie tidpunkt, det vill säga första helgen i september. Fantastiskt med arrangörer två år framåt – något vi inte upplevt på länge.

TEXT & FOTO: Lars Lennartsson


 

Richard Gardt 25-10-08