Lindgren sköt hem tredje raka VC-bronset

Nyblivne världsettan Victor Lindgren förlängde sin fina medaljsvit när han säkrade sitt tredje raka Världscupbrons i Hangzhou, Kina. "Belöning kom efter en hård dag på jobbet", summerar Victor. 

Victor Lindgren avslutade fjolårssäsongen med VM-silver och seger i världscupfinalen. Den här säsongen fortsätter han leverera medaljer i sin paradgren 10m luftgevär. I dag säkrade han sitt tredje raka VC-brons vid världscuptävlingen i Hangzhou. Tidigare i år blev det brons i Granada och München och däremellan sköt han hem silver på årets luft-EM.  

I dagens kval placerade han sig på sjätte plats, (RPO ej inkluderat) på 631.0. 
– Det var en hård dag på jobbet kan man säga. Jag fick slita mycket och var inte supernöjd efter matchen då jag upplevde jag gav mer än va jag fick betalt för, så var lite frustrerande. Jag har märkt att jag inte gillar skjuta i första laget. Det blir så ovisst när man hoppar mellan att vara i final eller inte, så pulsen var hög när andra laget sköt, kommenterar Victor. 


VIDEO: Se Victor Lindgrens vinna brons i finalen

"Tuff dag på jobbet"
Men final blev det - igen. Men denna gång på kinesernas hemmaplan och i finalfältet fanns tre kinesiska skyttar däribland en revanschsugen världstvåa, Lihao Sheng. Victor lyckades, som så många gånger förr, undvika de tidiga elimineringarna och haka på i toppstriden. Men avståndet upp till guldet var över en poäng när medaljerna skulle avgöras, så för Victors del var det brons eller silver som stod på spel, men för silver behövde han ta sig förbi Changhong Zhang som hade 0.4 poängs försprång på svensken inför det avgörande skottet. 
Victor avslutade med 9.9, hans enda finalskott under 10, medan Zhang höll nerverna i styr och prickade in 10.5. Bronset till Victor och dubbelt kinesiskt i topp. Lihao Sheng visade varför han hållt ett järngrepp om förstaplatsen på världsrankingen under de senaste två åren och vann guldet med 1.5 poängs marginal före sin landsman Zhang och 637.5 i kvalet, bara 0.4 från hans egna världsrekord. 

Varmt, svettigt och tuffast tänkbara motstånd - världsettan beskriver dagens match som "en tuff dag på jobbet". 

Victor var ändå nöjd med insatsen efteråt även om han medgav att skotten inte alls tog som han ville denna dag.
– I finalen försökte jag släppa allt som hände i grundmatchen och bara nollställa. Men det blev likadant; träffarna tog bara runt om, fick inte de djupa 10:orna som behövs i det här startfältet. Men fick in ett par 10.7 som gjorde att jag hoppade upp till en bronsmedalj i slutet. Så efter en hård dag på jobbet så kom belöningen efter slitandet i denna värmen, berättar Victor. 

VICTORS FINA SVIT
Brons - VC Hangzhou, juli 2026 (631.0)
Brons - VC München, maj 2026 (633.9)
Brons - VC Granada, april 2026 (634.5)
Silver - Luft-EM Jerevan, mars 2026 (633.7)
Guld - VC-final Doha, december 2025 (633.5)
Silver - VM, Kairo, oktober 2025 (634.6)


Fin merit för Madsen

Marcus Madsen var ytterst nära att ta sig till final efter att ha skjutit 630.4 i kvalet, vilket var bara en halv poäng efter finalfältet. Men en mycket hedersam 11:e plats att lägga till på Mackans redan fullspäckade CV. 

För svensk del fortsätter tävlingen först på lördag där Amanda Karlsson tävlar i damernas 10m luftgevär medan Marcus och Victor växlar över till 50m ställningar. Så några dagar till att träna och ladda om batterierna. 

Resultat världscupen i Hangzhou, Kina
10m luftgevär - Herrar, kvalifikation
10m luftgevär - Herrar, Final 

 


 

Richard Gardt 26-07-22